Organizacija: GKP u saradnji sa kuda.org (Novi Sad), Kontrapunkt (Skoplje) & Multimedijalni Institut (Zagreb) u saradnji sa regionalnom mrežom za kulturu Kooperativa
Poetika radikalnog izdavaštva je projekat sa fokusom na zajedničke prakse koje vide izdavaštvo kao čin kritičke intervencije u lokalne kulturne i političke kontekste. U odnosu na mejnstrim izdavaštvo, nas zanimaju načini na koje se knjige proizvode i distribuiraju da bi se izmenio postojeći društveni i kulturni poredak. Smatramo da tržišna i državna proizvodnja kulture ograničava mogućnost autonomije koja je neophodna za kritičko mišljenje i delovanje. Bavimo se različitim praksama: izdavaštvom, umetnošću, istraživanjem i aktivizmom koje su na distanci od državne kulturne politike, s ciljem stvaranja novih odnosa u ovakvim oblicima produkcije. Upravo u tome leži poetika radikalnog izdavaštva.
Projekat obuhvata nekoliko formata: okrugli sto, čitalačke grupe i sprint-predstavljanje knjiga, uz dodatne umetničke intervencije. Pa će tako ovaj put svi imati priliku da učestvuju u gledanju filma „Svi govore“, tumače ga i o njemu govore.
Ponedeljak 19. decembar
Omladinski centar CK13
17h Čitalačka grupa: „Poslije konačnosti – esej o nužnosti kontingencije“, knjiga francuskog filozofa Quentina Meillassouxa, izdavač: Multimedijalni institut, Zagreb, 2016. godina. Uvod u razgovor o ovoj knjizi napraviće Svebor Midžić, Beograd i Zoran Gajić, Novi Sad. Pdf knjige: https://monoskop.org/images/b/b3/Meillassoux_Quentin_Poslije_konacnosti.pdf
18.30h Čitalačka grupa: „Bela Tarr, vrijeme od posle“, knjiga francuskog filozofa Jacquesa Rancièrea, izdavač: Multimedijalni institut, Zagreb, 2015. godina. Uvod u razgovor o ovoj knjizi napraviće Petar Milat i Leonardo Kovačević, Zagreb. Pdf knjige: https://monoskop.org/images/8/8e/Ranciere_Jacques_Bela_Tarr_vrijeme_od_poslije.pdf
20.30h Sprint-predstavljanje knjiga se sastoji iz serije kratkih 15-minutnih prezentacija u okviru kojih svaki od učesnika predstavlja selekciju od 3 knjige malih i radikalnih izdavača iz sopstvenih lokalnih konteksta bivše jugoslovenske teritorije. Učesnici i prezenteri su: Iskra Gešoska (Skoplje), Slobodan Stošić (Novi Sad), Gjorgje Jovanovik (Skoplje), Savo Romčević (Novi Sad), Marjana Krajač (Zagreb).
Utorak 20. decembar
Omladinski centar CK13
11h Projekcija filma i razgovor:
Svi govore, 455 minuta, 2009.
Autor: Branimir Stojanović
Reditelj konsultant: Želimir Žilnik
Producent: 50. Oktobarski salon
Koproducent: Akademski filmski centar
Učesnice/učesnici u filmu: Milorad Mladenović, Dragan Marković-Markus, Srđan Vukajlović, Renata Bujić, Ljiljana Bursać, Budimir Dimitrijević, Marijana Karalić, Nadica Grbić, Radivoje Marković, Miroslav Prvulj, Vojin Rajović, Biljana Bakaluca, Marija Topalović, Slobodan Vuković, Jadranka Bežanović Sovilj, Maja Bekan, Balša Rajčević, Andrijana Bogdanović Nešković, Slobodanka Rakić-Šefer, Dejan Klincov, Mladen Tušup, Radiša Lj. Lučić, Gabriela Vasić, Vesna Milićević, Dragan Jevdić, Srđan Srećković, Dragana Pajković-Dodig, Milutin Jović, Vladimir Milošević, Jovan B. Zorko, Mirjana Radovanović, Vlastimir Madić, Olja Mićić, Dragan Vojvodić, Radisalv Nasković, Dragoljub Đokić Drago, Tamara Miodragović, Lazar Dimitrijević, Milivoje Bogatinović, Marija Aleksandrović, Srđan Veljović, Bratisav Aleksić, Lidija Micović, Verica Ilić, Milan Tepavac Tarin, Mina Minić, Srboljub Kojadinović, Vlado Njaradi, Tanja Nikolajević Veselinov, Svetlana Knežević, Selimir Selaković Sele, Dobrica Kamperelić, Zoran Vranešević, Mirjana Petrović, Lazar Lečić, Milica Raičević, Marija Jovanović, Biljana Cvetković, Goran Ostojić-Vid, Snežana Arnautović, Maja Rakočević Cvijanov, Edita Kadirić.
19h Razgovor povodom filma
Učesnici u razgovoru: Branimir Stojanović, Milorad Mladenović, Zoran Gajić, Branka Ćurčić, Zoran Pantelić, Zoran Todorović, Vida Knežević i ostali prisutni.
Moderator: Branislav Dimitrijević
Film pod nazivom „Svi govore“ autora Branimira Stojanovića produciran je za potrebe 50. izdanja Oktobarskog salona 2009. godine. Na poziv da u desetominutnoj prezentaciji predstave svoj umetnički rad, poziciju i iznesu svoje stavove, koji je bio poslat te godine svim članovima Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), odgovorilo je njih 62 i to je zabeleženo u sedmočasovnom video zapisu. Ovim radom se na neki način isključuje „kustoski“ princip selekcije i pruža privremeni osećaj jednakosti svim „autorizovanim“ umetnicima koji su to zbog administrativne činjenice da su članovi Udruženja. Film otvara pitanja same uloge Udruženja, koje se doživaljava kao „relikt socijalizma“, potom pitanje umetničkog rada ali i društvene uloge u odnosu na autonomiju umetnosti.
U ovom filmu pojavljuju se umetnici koji prezentacijama svojih radova žele da istaknu zajednički stav da njihovim umetničkim praksama i mišljenjima društvo treba da dodeli autonomiju. Ako je borba za mesto umetnosti u društvenim odnosima upravo pitanje odluke kojim se to praksama dodeljuje autonomija kao umetničkim formama, onda je film „Svi govore“ ne samo katalog umetničkih pozicija koje imaju članovi Udruženja likovnih umetnika nego i katalog argumenata u prilog autonomije umetnosti. Ali koje su danas naše sposobnosti, naši kriterijumi i naše moći suđenja o tome koja umetnost i kakva autonomija?
Autor fotografije: Milorad Mladenović
–
Razgovor i projekcija filma Svi govore se takođe odvija u okviru šireg projekta Može li se umetnost izdati? koji realizuju Grupa za konceptualnu politiku/GKP i kuda.org iz Novog Sada, u okviru ovog projekta u Novom Sadu je održana radionica i javna diskusija „Mišljenje umetnosti ili katastrofa“ u septembru 2016. godine. Ovaj projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Grad Novi Sad. GKP i kuda.org su deo Inicijative nezavisne kulturne scene u Novom Sadu i Asocijacije nezavisne kulturne scene Srbije.
„Poetika radikalnog izdavaštva“ je projekat koji realizuju Centar za nove medije_kuda.org iz Novog Sada, Kontrapunkt iz Skoplja, Multimedijalni institut iz Zagreba u saradnji sa regionalnom mrežom za kulturu – Kooperativa i Omladinskim centrom CK13. Različiti forme i prakse izdavaštva biće predstavljene dvodnevnim događajima u Skoplju (održano u okviru KRIK festivala od 22-26. novembra 2016.), u Novom Sadu (19&20. decembar 2016.) i u Zagrebu (februar 2017.), u okviru kojih će akteri iz bivše Jugoslavije predstaviti male izdavače, edicije i knjige koje smatraju važnim za ovakav pristup autonomnim praksama.